Szybki wzrost nie wystarczy
- Rynek pracy: Zmniejszenie bezrobocia jest trudne, głównie ze względu na przyczyny demograficzne
- Podatki: Utrzymanie progresji nie jest równoznaczne z rezygnacją z obniżki obciążeń podatkowych
- Zdaniem Grzegorza Wójtowicza: Na tle Europy
Rynek pracy Zmniejszenie bezrobocia jest trudne, głównie ze względu na przyczyny demograficzne
Szybki wzrost nie wystarczy
WOJCIECH KURYŁEK KONRAD SOSZYŃSKI
Tegoroczne wybory parlamentarne skłaniają wielu polityków do głębszego zainteresowania się bezrobociem. Często podkreśla się, że obecny jego poziom (prawie 16 procent) jest zbyt wysoki i należy bić na alarm. Na ogół podkreśla się przy tym, że jeśli gospodarka będzie rozwijać się szybko, to bezrobocie zmaleje. Żeby jednak przez najbliższe lata utrzymać stopę bezrobocia na obecnym poziomie, tempo rozwoju musiałoby być bardzo wysokie (np. w tym roku -około 9 proc.), a to wydaje się mało realne.
Obniżenie bezrobocia jest w Polsce tak trudne z powodów demograficznych. Na rynku pracy pojawił się właśnie wyż z początku lat 80. oraz kończące studia roczniki z lat 1974-1976. O tym, że tak będzie, na rynku wiadomo już było od początku lat 90. Mimo to politycy wydają się zaskoczeni wzrostem bezrobocia, a gospodarka jest kompletnie na to nie przygotowana. Wyż
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta