Wedle uznania urzędu albo z mocy prawa
Wedle uznania urzędu albo z mocy prawa
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji podatkowej zawsze oznacza niemożność wszczęcia albo prowadzenia postępowania egzekucyjnego, jeśli takie zostało już wszczęte.
Jeśli zobowiązany sam nie zapłaci podatku, ten może być przymusowo ściągnięty przed zakończeniem sporu. Wniesienie bowiem odwołania od decyzji organu podatkowego nie wstrzymuje jej wykonania. Tak stanowi art. 224 ordynacji podatkowej z 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.). Jednak w tym samym artykule upoważniono organ podatkowy do wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji w całości lub w części. Ponadto art. 225 przewiduje wstrzymanie decyzji z mocy prawa, jeśli nie dotrzymano terminu załatwienia sprawy w postępowaniu odwoławczym, a decyzja do tego czasu nie została wykonana w całości lub w części. Termin ten wynosi dwa miesiące. Poza tym wstrzymanie wykonania decyzji wchodzi w rachubę po złożeniu podania o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia w związku ze wszczęciem procedury zmierzającej do wznowieniem postępowania, a także w związku z postępowaniem o stwierdzenie nieważności decyzji.
Postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji zawsze oznacza niemożność wszczęcia albo prowadzenia postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta