Symbol podzielonej Europy
Symbol podzielonej Europy
Mur powstał 13 sierpnia 1961 roku w ciągu jednej nocy. Była to budowla pielęgnowana w następnych latach jak żadna inna w byłej NRD.
(C) EPA
PIOTR JENDROSZCZYK
Z BERLINA
Późna jesień 1961 roku. Było zimno i padał deszcz. 17-letni Falco Werkentin wraz z przyjacielem leżeli w błocie wśród ruin w pobliżu Zimmermann Strasse w centrum Berlina, zajęci przecinaniem drutu kolczastego za pomocą prymitywnych nożyc blacharskich. Szło opornie. - Nagle usłyszeliśmy, iż ktoś się zbliża. Był to żołnierz Armii Ludowej NRD. Przeszedł koło nas w odległości dwu metrów. Do dzisiaj nie wiemy, czy nas naprawdę nie zauważył - opowiada Falco Werkentin, wspominając najważniejszy dzień swego życia.
Dzień ucieczki z Berlina Wschodniego, stolicy byłej NRD, do Berlina Zachodniego. Przed Falco i jego przyjacielem NRD, czyli pierwsze w historii niemieckie państwo robotników i chłopów, opuściło już 2,7 mln osób. Od roku 1957 licząca 1400 km granica dzieląca oba państwa niemieckie stała się już znacznie bardziej szczelna. Powstały tam zasieki, wieże strażnicze, pola minowe i liczne patrole. Jedyna możliwości swobodnego przedostania się na Zachód istniała nadal w Berlinie. Nie było tam żadnych granic dla cywilów pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta