Gloria victis
GLORIA VICTIS
FOTOGRAFOWAŁ MICHAŁ SADOWSKI
Jest cmentarz w Warszawie, zwany panteonem sławy obrońców ojczyzny. To Powązki wojskowe, cmentarz cmentarzy. Wieczny dom żołnierzy polskich wielu bitew pierwszej i drugiej wojny światowej.
Oto dwa i pół tysiąca poległych na przedpolach stolicy w 1920 roku. Ułani, artylerzyści, saperzy, lotnicy. I piechota, ta szara piechota. Żołnierze zaprawieni w bojach wojny światowej i ochotnicy - kwiat młodego pokolenia niepodległej już ojczyzny. Stali murem przeciw zagonom sowieckiego najeźdźcy. Oni padli, mur wytrzymał.
Oto niezliczone krzyże kwater żołnierzy Września 1939. Cel mieli jeden: wytrwać aż do śmierci. Przybyli bronić Warszawy ze wszystkich stron Polski. Pozostali na zawsze.
Oto ponad ośmiuset z tysiąca siedmiuset, którzy padli w 1939 roku w Modlinie. I tysiąc pięciuset z armii "Poznań" i "Pomorze", którym nie udało się przedrzeć do Warszawy znad Bzury.
Dość ofiar! - wołały serca od Bałtyku po Tatry. Drżały matki warszawskiej młodzieży. Ale kiedy w 1944 roku wypełniły się dni - nie mogły, nie potrafiły powstrzymaćÉ
Kto był w Warszawie przez pięć okrutnych lat okupacji i - potem - w sierpniu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta