Sachalin. Notatki z podróży
Sachalin. Notatki z podróży
FOTOGRAFOWAŁ JAKUB OSTAŁOWSKI
Był rok 1995. W małej księgarni, w dziale "Taniej książki" kupiłam napisany przed stu laty reportaż Antoniego Czechowa - "Sachalin - notatki z podróży". Przeczytałam. I Sachalin, odległa rosyjska wyspa na Morzu Ochockim, zaczął mi się śnić IWONA TRUSEWICZ
Na wyobraźnię działała odległość i hermetyczność świata zasiedlonego przez białego człowieka dopiero w połowie XIX wieku, nie z własnej woli, ale pod przymusem. Próbowałam sobie przedstawić, jak po ponad stu latach wygląda ląd, który w 1890 roku przez trzy miesiące objeżdżał rosyjski pisarz i który przyspieszył jego śmierć.
T erra incognita
Wyspa leży na Oceanie Spokojnym, dziesięć tysięcy kilometrów od Polski, pięćdziesiąt kilometrów na północ od Japonii, jest dwa i pół raza większa od Belgii. Wydłużona na prawie tysiąc kilometrów przypomina jesiotrowatą rybę - sterleta. Wschodnie wybrzeże, oblewane przez arktyczne Morze Ochockie, do dwudziestego wieku nie było zamieszkane. Zimą mrozy sięgają tu czterdziestu stopni, lato jest gorące i przesycone brzękiem komarów.
Życie Sachalinu koncentrowało się na wybrzeżach północnego zachodu i na południu. Między nimi leżała terra incognita. Na porosłym tajgą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta