Na skraju Europy, o krok od imperium
Na skraju Europy, o krok od imperium
RYS. PAWEŁ GAŁKA
BOHDAN CYWIŃSKI
Wyobraźnia ludzka z trudem daje sobie radę z myśleniem o przyszłości. W jakim świecie będą żyć moje wnuki, ich dzieci i jeszcze dalsze pokolenia? Co z mojego świata przetrwa, zachowa swą ważność, co zniknie lub okaże się zjawiskiem marginalnym i nietypowym? Najczęściej popadamy w tych ocenach w jedną z dwóch skrajności.
Jedni - zwłaszcza ci młodsi - entuzjastycznie ogłaszają, że zmienia się wszystko. Zmienia się, bo kolej żelazna, bo telegraf bez drutu, automobil, aeroplan, bo radioodbiornik, telewizor, bo bomba atomowa, bo człowiek w kosmosie, bo Internet, bo klonowanie człowieka - więc zmienić się musi. Drudzy, głównie starzy, mówią o tym sceptycznie: zmienią się rzeczy drugorzędne, zmieni się moda, zmieni się tempo życia, które coraz bardziej będzie nie do wytrzymania, ale coś zostanie takie samo - i kiedyś się okaże, że zostało właśnie to, co jest najważniejsze, i tylko mówi się dziś o tym inaczej, ale chodzi o to samo.
Zachować odrębność
Mówimy o Polsce. Jej historyczne doświadczenie ostatnich dwustu pięćdziesięciu lat pokazuje wyjątkową rozpiętość zmian narodowego bytowania, skalę negatywnych i pozytywnych zaskoczeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta