Widmo recesji
Widmo recesji
BOGUSŁAW GRABOWSKI
Dlaczego terroryści wybrali sobie takie miejsce do ataku? Bo atak w tym miejscu, sądzę, był szczególnie istotny dla gospodarki. Trzeba zwrócić uwagę, że zburzenie World Trade Center oddziałuje na gospodarkę w dwójnasób. To jest symbol potęgi gospodarczej i finansowej Stanów Zjednoczonych, ale jednocześnie symbol roli gospodarki amerykańskiej w gospodarce światowej. Wystarczy powiedzieć, że w miejscu tym powstaje około 6 procent produktu narodowego USA. Tak więc zniszczenie budynków doprowadziło do zakłócenia funkcjonowania rynków finansowych. Pośrednio miało też psychologiczny wpływ na zachowanie Amerykanów, na podejmowanie różnych decyzji gospodarczych, przede wszystkim konsumenckich. Z tego wszystkie płynie jeden wniosek: cel został wybrany bardzo przemyślanie.
Jaki to może mieć teraz wpływ na gospodarkę amerykańską? A dalej -także na gospodarkę światową? Przede wszystkim trzeba oddzielić okres krótki od dłuższego. W krótkim to oddziaływanie może iść trzema kanałami. Perturbacje na światowych rynkach finansowych, czyli poważne wahania kursów walutowych, kursów obligacji, cen obligacji, ale też cen innych, niefinansowych aktywów, takich jak złoto i ropa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta