Puzzle Państwa Środka
Puzzle Państwa Środka
Z dr. Krzysztofem Gawlikowskim, sinologiem, rozmawia JOLANTA ZAREMBINA
FOT. PIOTR MAŁECKI
Dlaczego tak dziwnie podaje mi pan herbatę?
- Po chińsku. Stawiam filiżankę tak, żeby nasze ręce nawet przypadkiem się nie dotknęły. To obyczaj całej Azji Wschodniej - rozdział płci obowiązywał do tego stopnia, że ubranka dziewczynek i chłopców, jeśli skończyli siedem lat, prano w osobnych miskach i suszono na innych sznurkach. No, ale dziś na Uniwersytecie Pekińskim zobaczy pani dziewczęta i chłopców, którzy się całują w biały dzień. W sferze obyczaju Chiny przejmują zachodni styl.
Stare obyczaje zniszczył komunizm?
- Przejechał po nich jak czołg. Tak głęboki kryzys kulturowy, jaki ogarnął Chiny, nie wystąpił w żadnym innym kraju azjatyckim. Ignorancja pokolenia rewolucji kulturalnej co do własnego dziedzictwa jest porażająca. Elity dopiero teraz starają się odbudować tradycje rodzime, a zarazem przejmują dorobek Zachodu. W tym zderzeniu sprzecznych tendencji kształtują się nowa kultura, moralność, obyczajowość.
Czy rewolucja kulturalna jest zamkniętym rozdziałem? Stale słyszy się o aresztowaniach, egzekucjach, wiecach potępienia. Metody walki z opozycją pozostały chyba te same.
- Rewolucja kulturalna była szczytowym momentem budowy koszarowego, paranoidalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta