Ziemia pod ochronę
Ziemia pod ochronę
- Mazurska narada ludowców
- Samoobrona za dymisją szefa MSZ Wicepremier Jarosław Kalinowski przedstawił "Rzeczpospolitej" główne założenia ustawy o obrocie ziemią rolną, która ma uniemożliwić spekulację gruntami po naszym wejściu do Unii.
Projekt zakłada m.in. prawo pierwokupu ziemi przez sąsiada i państwo, zezwolenie na prowadzenie gospodarstwa, minimalny czas zamieszkania w Polsce i wymóg osobistego uprawiania ziemi. O ujawnionych w Brukseli zmianach w stanowiskach negocjacyjnych dotyczących ziemi lider PSL mówi: - Popełniono błąd, i to nie ja go popełniłem.
Kalinowski zapowiada, że założeniami ustawy o obrocie ziemią rząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu. - Cieszę się, że założenia projektu zostały przygotowane tak szybko - powiedział "Rz" Jan Truszczyński, główny negocjator.
Kalinowski wyjaśnił nam główne założenia projektu.
- Prawo pierwokupu przez sąsiada. - To rozwiązanie, które obowiązuje we Włoszech. Kiedy do notariusza trafi umowa sprzedaży ziemi cudzoziemcowi, ma on obowiązek zapytania sąsiadów, czy zechcą ją kupić po tej samej cenie - opowiada wicepremier. - Polskie gospodarstwa są bardzo rozdrobnione. Dzięki temu poprawimy ich strukturę.
- Ziemię od rolnika
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta