Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjaśniamy podatkowe zawiłości

23 listopada 2001 | Moje Pieniądze | NK NB

Pytania i odpowiedzi

Wyjaśniamy podatkowe zawiłości

Zamierzam jeszcze w tym roku rozpocząć oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i kontynuować je przez 3 lata. Chcę wpłacać miesięcznie po 1 tys. zł. W sumie zrealizuję ulgę w wysokości 10 800 zł (30 proc. od 36 tys. zł). Czy po zakupie mieszkania (planuję to zrobić na początku 2005 r.) będę miał prawo do zrealizowania różnicy między dużą ulgą budowlaną a ulgą, którą już wykorzystałem, oszczędzając w kasie mieszkaniowej? Jeżeli tak, to przez ile lat (czy przez trzy)? A jeżeli nie, to jaki jest sens oszczędzania w kasie mieszkaniowej? Mam na myśli tych, którzy zaczynają oszczędzać, a przede wszystkim tych, którzy oszczędzają np. od roku i planują kupić mieszkanie w 2004 r. Przecież oni nie mają szans na zrealizowanie dużej ulgi budowlanej w pełnej wysokości. Z ustawy wynika, że dużą ulgę budowlaną można wykorzystać do roku 2004. Czy ten zapis dotyczy również zakupu mieszkania za pieniądze z kredytu kontraktowego udzielonego przez kasę?

Jeśli w tym roku zacznie pan oszczędzać w kasie mieszkaniowej, będzie pan mógł przez cały czas oszczędzania odliczać od podatku 30 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2477

Spis treści
Zamów abonament