Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święty Graal i klony

07 grudnia 2001 | Nauka i Technika | ZW
źródło: Nieznane

W historii jeszcze nie było tak zaciekłego sporu o to, jakie są etyczne granice badań naukowych

Święty Graal i klony

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Kongres USA opowiedział się za wprowadzeniem w USA półrocznego moratorium na badania nad ludzkimi zarodkami. Sprzeciwiają się temu biolodzy, którzy uważają, że taka decyzja niepotrzebnie opóźni użycie rewolucyjnej metody leczenia. To przełomowy moment w historii ludzkości - twierdzi senator Sam Brownback.

Komórki macierzyste. Wytwarzane są niemal w całym organizmie dla zregenerowania poszczególnych tkanek: kości, skóry i mózgu. Z nich też kształtuje się ludzki zarodek. Na wczesnym etapie jego formowania się powstają komórki - tzw. totipotentne - zdolne wytworzyć dowolną tkankę, jak i cały organizm. W późniejszym stadium formują się komórki pluripotentne, które mogą się przekształcić w większość różnych tkanek, ale z takiej komórki człowiek już nie powstanie. U dorosłego człowieka produkowane są wyłącznie tzw. komórki multipotentne zdolne przekształcać się jedynie w niektóre typy tkanek.

Klonowanie terapeutyczne. Polega na przeniesieniu DNA komórki nierozrodczej (np. skóry) do niezapłodnionego jajeczka. Komórka jajowa zachowuje się wtedy tak, jakby została zapłodniona i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2489

Spis treści

Ubezpieczenia

Zamów abonament