Zrównać w prawach, a nie z ziemią
Zrównać w prawach, a nie z ziemią
ROMAN NOWOSIELSKI ADAM TUŁODZIECKI
Po co burzyć budowlę i stawiać na jej miejscu identyczną, tyle że formalnie legalną?
Samowolą budowlaną jest trwająca lub już zakończona budowa obiektu bez wymaganego pozwolenia na budowę lub nie zgłoszona albo kontynuowana mimo sprzeciwu właściwego organu.
Samowole budowlane zawsze stanowiły poważny problem prawny, toteż zajmowało się nimi prawo budowlane i z 24 października 1974 r. (art. 37 ust 1) i z 7 lipca 1994 r. (Dz. U. nr 89, poz. 414 zm.). W tym drugim, obowiązującym od 1 stycznia 1995 r., kwestie samowoli reguluje art. 48. Jest to przepis restrykcyjny, nie dopuszczający żadnych wyjątków umożliwiających legalizację obiektów, nawet jeśli znajdują się na terenach na ten cel przeznaczonych, a są wznoszone lub wzniesione z zachowaniem wymaganych warunków technicznych oraz z poszanowaniem praw osób trzecich.
Jedyną sankcją w nim przewidzianą jest bezwzględny nakaz rozbiórki obiektu. Dotyczy to wszystkich inwestycji o charakterze budowlanym wymagających uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia o rozpoczęciu budowy.
Problem ten nabrał ostrości z chwilą wszczęcia pierwszych postępowań administracyjnych dotyczących rozbiórki.
Gdy skargi na takie decyzje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta