Co łaska, czyli ile?
Co łaska, czyli ile?
Fot. Rafał Guz
Duchownym zabrania się handlu i zawierania transakcji, chyba że za zgodą legalnej władzy kościelnej - tak kodeks prawa kanonicznego określa zasady przyjmowania ofiar przez księży. Wyraźnie też wynika z niego, że ksiądz nie ma prawa określać wysokości ofiary. W niejednym kościele wierni słyszą jednak: "Co łaska, ale nie mniej niż...".
- Proszę księdza, chcielibyśmy wziąć ślub, ile to będzie kosztować? - pytają Andrzej i Ewa, obydwoje studenci. Ewa jest w ciąży, zależy im na czasie, przyszli uzgodnić datę ślubu.
- Co łaska - odpowiada ksiądz.
Ewa pyta, czy może to być 200 złotych. Ani ona, ani Andrzej nie należą do osób zamożnych. Ksiądz poważnieje i oznajmia, że rozmowę zaczyna od 700 złotych, a ta kwota jest zaledwie podstawą, w którą nie zostały wliczone światło, dywan, muzyka, kwiaty... Ostatecznym wynikiem tego rachunku jest 1400 złotych oraz warunek, że sukienka ślubna nie będzie eksponować brzucha.
- To nie jest kwestia tego, co się dzieje obecnie. Ja brałam ślub 10 lat temu, zarabiałam wtedy całkiem nieźle, a za ślub zapłaciłam trzykrotność mojej pensji! - opowiada z ożywieniem kobieta w średnim wieku.
Kwestia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta