Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie orzecznictwo: merytoryczne czy kasacyjne

11 lutego 2002 | Prawo | RH

Rozważania prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego

Jakie orzecznictwo: merytoryczne czy kasacyjne

ROMAN HAUSER

W związku z reformą sądownictwa administracyjnego powraca zgłaszana już kiedyś koncepcja jednoinstancyjnego postępowania administracyjnego i związane z tym tzw. merytoryczne orzecznictwo sądowoadministracyjne.

Wielokrotnie, także na tych łamach, opowiadałem się przeciwko temu. Uważam jednak za konieczne wyjaśnienie, jak należy rozumieć to określenie, ponieważ w mojej ocenie źródłem wielu niepotrzebnych sporów jest podkładanie pod nie różnych znaczeń.

Nie budzi żadnych wątpliwości, że dzisiaj w toku rozpoznawania sprawy i wyrokowania Naczelny Sąd Administracyjny bada i ocenia wszystkie jej elementy, a więc rozpoznaje sprawę co do jej istoty. Nie można więc mówić, że orzecznictwo nie odnosi się do meritum sprawy. Stwierdzenie, że sprawowanie kontroli przez sąd nie powinno przybierać postaci orzeczeń merytorycznych, należy rozumieć tylko w ten sposób, że orzeczenie sądowe w razie uwzględnienia skargi nie może samo przez się kończyć postępowania w sprawie administracyjnej. W takim wypadku orzeczenia określa się jako rozstrzygnięcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2542

Spis treści
Zamów abonament