Idealna energia
Idealna energia
Model reaktora JET
FOT. EUROPEAN FUSHION DEVELOPMENT AGREEMENT
Czy można już dziś wyprodukować wystarczająco dużo energii w sposób nieszkodliwy dla środowiska, przy użyciu ogólnie dostępnego paliwa? Tak. Lecz jeszcze nie jesteśmy w stanie z takiej energii korzystać - pisze TOMASZ ROŻEK
Zupełnie nieszkodliwa. Pozostawia po sobie tylko hel. Powstaje w wyniku reakcji fuzji jądrowej. Energią tą "napędzane" są wszystkie gwiazdy we wszechświecie, w tym nasze Słońce. Mogą nią być zasilane także nasze miasta, fabryki, domy. Wiadomo, jak ją wytworzyć w ziemskich warunkach. Energia wręcz idealna. Ale, niestety, korzystać z niej pewnie nie nauczymy się jeszcze przez najbliższych kilkadziesiąt lat.
WGNIATANIE JĄDER
W reakcji syntezy jądrowej energia powstaje podczas łączenia się jąder lekkich pierwiastków w jądra pierwiastków cięższych. To, co brzmi bardzo prosto, wcale nie jest proste do przeprowadzenia. Jądra atomowe mają ładunek elektryczny dodatni, a to oznacza, że nawzajem się odpychają - tym mocniej, im są bliżej. Jak w takim razie zmusić je do połączenia? Jedyny sposób - to siłą.
Naukowcy związani z Uniwersytetem Stanowym Floryda w USA mają zamiar przyspieszać w akceleratorze jądra atomów wodoru i boru. Gdy zaczynają pędzić ku sobie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta