Fundacje mogą bez podatku lokowaćw papiery wartościowe
Fundacje mogą bez podatku lokować w papiery wartościowe
PROF. RYSZARD MAZUROWSKI, INSTYTUT ARCHEOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Jeśli rolą fundacji jest finansowe wspomaganie badań, nie powinno być ograniczeń przeszkadzających im w pomnażaniu pieniędzy, którymi dysponują, skoro te pieniądze mają trafić do laboratoriów. Owszem, mogą się zdarzyć nieprawidłowości, ale na każdej niwie tak bywa. Dopóki jest to margines fundamentalnej działalności - tutaj fundacji - nie powinno to rzutować na ich obraz. Niech prowadzą uczciwą działalność gospodarczą, niech obracają rzetelnie pieniędzmi, od kontrolowania tych procesów są kompetentni księgowi. Nauka na tym może tylko zyskać. K.K.
Skarb państwa będzie musiał oddać Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej około 100 mln zł. Powód? Fiskus zażądał podatku, mimo że dochód z lokowanych w papierach wartościowych środków był z niego zwolniony.
Dochód fundacji, której cel statutowy stanowi wspieranie działalności naukowej, jest w części wykorzystanej na lokatę kapitału przez nabycie papierów wartościowych wolny od podatku dochodowego. Słowem, w takiej sytuacji fundacja korzysta ze zwolnienia z niego. Tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta