Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez powtórnej weryfikacji

15 marca 2002 | Publicystyka, Opinie | SP

Decyzja genewskiego Komitetu Praw Człowieka dowodzi, że sprawa polskiej Służby Bezpieczeństwa została zamknięta

Bez powtórnej weryfikacji

STANISŁAW PODEMSKI

Przygotowywanie ustawy o agencji wywiadu i kontrwywiadu dostarcza okazji, by powrócić do spraw dawno, zdawało się, zamkniętych. Mówi się więc o powrocie do służby niezweryfikowanych funkcjonariuszy SB i powątpiewa w prawomocność decyzji personalnych sprzed dwunastu lat. Przywołuje się jednocześnie art. 60 konstytucji z 1997 roku z jego gwarancją równego dla każdego dostępu do służby publicznej. Wprawdzie szef UOP Zbigniew Siemiątkowski odżegnał się od takich pomysłów, ale mają one ciągle swych wpływowych zwolenników. Przypomnijmy więc, skoro trzeba, kartkę najnowszej historii.

Po przełomie 1989 roku Milicja Obywatelska nie została poddana weryfikacji, choć trzy tysiące milicjantów (na sto tysięcy) straciło wówczas zatrudnienie (głównie oficerów z komend wojewódzkich). Ustawą o policji i UOP z 6 kwietnia 1990 roku została natomiast zarządzona weryfikacja funkcjonariuszy SB. Przepisy weryfikacyjne przewidywały kolegialność decyzji wojewódzkich komisji kwalifikacyjnych, prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2570

Spis treści
Zamów abonament