Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A najlepiej tylko wydzierżawić

15 marca 2002 | Publicystyka, Opinie | FF MD
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Politycy prześcigają się w pomysłach, jak ograniczyć cudzoziemcom dostęp do polskiej ziemi

A najlepiej tylko wydzierżawić

FOT. ALEKSANDER JAŁOSIŃSKI

FILIP FRYDRYKIEWICZ MARCIN DOMINIK ZDORT

Jak zgodzić się na swobodny zakup ziemi przez obywateli państw Unii Europejskiej, a równocześnie za pomocą przepisów bardzo im to utrudnić? Zastanawiają się nad tym polscy politycy, którzy piszą kolejne projekty ustawy o obrocie ziemią rolną.

Dziś cudzoziemiec, który chce kupić nieruchomość, musi zwrócić się o zgodę do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jednak kiedy Polska wstąpi do Unii Europejskiej, zniesie tę barierę. Wszyscy obywatele wspólnoty powinni bowiem mieć te same prawa. Dlatego politycy zastanawiają się, jak napisać ustawę, która - formalnie nie zakazując cudzoziemcom zakupu ziemi - w praktyce bardzo im to utrudni. Szczególnie wyczuleni na tym punkcie są ludowcy z PSL, którzy obawiają się, że obcokrajowcy zaczną wykupywać tanią polską ziemię - jedni dla siebie, drudzy, by nią spekulować, czyli odsprzedawać po wyższych cenach.

Warunki przystąpienia do Unii przewidują, że i tak polska ziemia będzie chroniona przed wykupieniem jej przez obywateli zachodniej Europy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2570

Spis treści
Zamów abonament