Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec wieku nad Wisłą

27 grudnia 1994 | Świat | BC

Niszcząca siła zawiedzionego zaufania jest straszna. Większość krajów Europy Środkowowschodniej płaci dziś polityczne rachunki za styl swojego odchodzenia od komunizmu.

Koniec wieku nad Wisłą

Bohdan Cywiński

Mówimy o tożsamości narodów Europy Środkowej i Wschodniej, chcemy w nich widzieć współtwórców zjednoczonej Europy, zwracamy uwagę na ich historyczny dorobek kulturalny, który musi stać się integralnym składnikiem przyszłej kultury europejskiej. Jest to droga słuszna, sądzę nawet, że jedyna możliwa, ale na pewno niełatwa.

Tożsamość tych narodów, ich świadomość społeczna i kulturowa, ich życie codzienne i uczestnictwo w najważniejszych momentach dziejącej się współcześnie historii -- wszystko zasłonięte jest ciągle obecną warstwą sowieckości. Jest ona obecna w krajobrazie wsi, a zwłaszcza miast, w funkcjonowaniu wszystkiego, co składa się na życie zbiorowe. Sowieckość widoczna jest w sferze materialnej, ale chyba bardziej uderza w oczy w zachowaniach ludzkich, szczególnie w tych machinalnych, nie podporządkowanych refleksji czy świadomej samokontroli.

Sowieckość jest w nas

W jakiejś mierze zsowietyzowane są wszystkie kraje byłego bloku komunistycznego. Generalnie rzecz biorąc, stopień tego zjawiska najsłabszy jest w Polsce. Ostra indoktrynacja trwała tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 358

Spis treści
Zamów abonament