Anatomia uczuć
"Dwoje na huśtawce" - po raz trzeci w Teatrze Telewizji
Anatomia uczuć
Po słynny broadwayowski szlagier, od którego premiery minęły już 44 lata, sięgnął Radosław Piwowarski, realizując we Wrocławiu spektakl dla Teatru Telewizji. Do "koncertu na dwoje aktorów i telefon", jak określono kiedyś utwór Gibsona, Piwowarski zaprosił obiecujący duet: Maję Ostaszewską i Michała Żebrowskiego.
Artystyczne dzieje "Dwojga na huśtawce" były wyjątkowo pomyślne, choć na początku raczej nic tego nie zapowiadało. Szósta w dorobku sztuka Gibsona mogła podzielić los pięciu poprzednich, o których pisarz mawiał, że "nie doczekały się nawet wyróżnienia, bo padły na Broadwayu". Na szczęście, wystawieniem "Dwojga..." w Booth Theater w Nowym Jorku zajął się znakomity reżyser Arthur Penn, a do ról Gizeli i Jerry'ego zaangażował Anne Bancroft i Henry'ego Fondę. Sztuka nie schodziła z afisza przez dwa lata i za tym sukcesem poszły następne - również poza Ameryką. Utwór doczekał się też adaptacji filmowej i musicalowej. W Polsce "Dwoje na huśtawce" trafiło na scenę już w roku 1960, zaledwie dwa lata po prapremierze. Przedstawienie w stołecznym Teatrze Ateneum wyreżyserował Andrzej Wajda (w rolach głównych: Elżbieta Kępińska i Zbigniew...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta