Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poligon niespodzianek

02 stycznia 1995 | Nauka i Technika | KF

Poligon niespodzianek

Rozmowa z prof. Maciejem Gembickim z Akademii Medycznej w Poznaniu, przewodniczącym Międzynarodowej Komisji do Badania Skutków Czarnobylskiej Katastrofy na Białorusi

Jak do tej pory, naukowcy nie przedstawili polskiemu społeczeństwu wyników kompleksowych badań nad skutkami katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Dlaczego zajmują się oni Białorusią, a nie sytuacją w Polsce?

W Polsce zrobiono do tej pory więcej niż w innych krajach, może nawet najwięcej w świecie. Przeprowadziliśmy w 1986 r. nie spotykaną nigdzie na taką skalę akcję profilaktyczną podając 18 mln ludzi, w tym 12 mln dzieci preparat jodowy. Dysponujemy doskonale opracowanymi badaniami skutków tej akcji. Wynik jest taki, że nie odnotowaliśmy działań ubocznych (poza sporadycznymi przypadkami) . Doszliśmy do wniosku (mamy to wyliczone) , iż udało nam się z dużym prawdopodobieństwem zredukować szansę rozwoju patologii tarczycy o 40 proc.

Nie jest tajemnicą, iż preparat został podany za późno. Gdyby nie to, można byłoby mówić o sukcesie.

Nie powiedziałbym, że podaliśmy za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 364

Spis treści
Zamów abonament