Przycinanie straty
Zakłady Elektrotechniczne Era -- status ten sam, myślenie już nie
Przycinanie straty
Era przez lata była częścią dużego przedsiębiorstwa państwowego. Gdy ta zaczęła tracić rynki zbytu, odłączyła się od niego i zaczęła liczyć koszty. Dziś -- nadal państwowa -- fabryka myśli o odzyskaniu rynku wschodniego i ma nadzieję mieć wkrótce dodatni wynik finansowy.
Zakłady Elektrotechniczne Era powstały przed wojną. Początkowo wytwarzały elektryczne prądnice, samoczynne regulatory i instalacje oświetleniowe do wagonów, parowozów, statków, samolotów. Gdy światową gospodarkę dotknęła w 1929 r. recesja, w Erze -- aby zatrzymać wysokiej klasy fachowców i zapewnić pracę załodze -- rozszerzono asortyment, m. in. o aparaty radiowe, drobny sprzęt instalacyjny, elektryczne instrumenty pomiarowe.
W latach 30. fabryka żyła z produkcji zbrojeniowej: prądnic, reflektorów do czołgów i zapalarek do wysadzania min. Po wojnie -- zgodnie z ówczesną polityką władz -- musiała zająć się produkcją wyłącznie elektrycznych przyrządów pomiarowych. Przez wiele lat -- aż do utworzenia w Zielonej Górze zakładów Lumel -- była ich jedynym państwowym wytwórcą.
W latach 70. podjęto decyzję o rozbudowie firmy. Uruchomiono produkcję komputerów i mikrokomputerów, które przez ponad 20 lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta