Prywatyzacja wierzytelności leasingowych spółek pracowniczych
Pozbywając się wierzytelności leasingowych, Skarb Państwa może zwiększyć dochody z prywatyzacji, stworzyć nową ścieżkę restrukturyzacji i przy okazji pogrozić dłużnikom udającym, że nie mają pieniędzy na spłaty.
Prywatyzacja wierzytelności leasingowych spółek pracowniczych
Prywatyzacja, popularnie określana mianem leasingowej, polega na oddaniu do odpłatnego korzystania aktywów i pasywów zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego na rzecz spółki utworzonej przez co najmniej 50 proc. załogi. W przypadku gdy spółka chce zostać właścicielem użytkowanego majątku, jego wartość zapisywana jest po stronie pasywów bilansu spółki. Zobowiązanie to spłacane jest w ratach kwartalnych z zysku netto spółki (rata kapitałowa) . Do momentu pełnej spłaty długu majątek użytkowany przez spółkę stanowi własność Skarbu Państwa.
W okresie od lipca 1990 r. do czerwca 1994 r. -- jak podaje Ministerstwo Przekształceń Własnościowych -- na podstawie art. 37 zlikwidowano około 813 przedsiębiorstw. Z liczby tej około 70 proc. zostało sprywatyzowanych przez o ddanie mienia do odpłatnego korzystania.
Stan wierzytelności leasingowych
Wartość rynkowa majątku przekazanego do odpłatnego korzystania w okresie od roku 1990 do grudnia 1993 r. (co o dpowiada wartości długu leasingowego) wynosiła ok. 930 mln zł (9, 3 biliona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta