Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukcesy i porażki

02 stycznia 1995 | Prawo | DF

Rozmowy z prof. Tadeuszem Zielińskim, rzecznikiem praw obywatelskich

Sukcesy i porażki

Koniec starego roku, początek nowego to dobra okazja do podsumowania tego, co za nami, i do planowania zadań. Jak więc pan zakończył ten rok? Co rzecznikowi udało się załatwić dla obywateli, czego nie?

Za swój największy ubiegłoroczny sukces uważam skuteczną obronę niezawisłości sędziowskiej, gdyż właśnie ona jest fundamentem państwa prawnego. Po moim wcześniejszym wniosku do Trybunału Konstytucyjnego i po orzeczeniu TK w tej sprawie ze znowelizowanej ustawy o ustroju sądów powszechnych usunięto wreszcie w parlamencie wszelkie istniejące ograniczenia niezawisłości sędziowskiej oraz przywrócono zasadę wpływu samorządu sędziowskiego na dobór prezesów sądów.

A największa porażka?

Likwidacja programu "Prawo i bezprawie" w TVP, co ograniczyło moje kontakty z obywatelami. Dostaję wiele listów, poruszających ogólne problemy, do których powinienem się publicznie ustosunkować. Tymczasem kontakt z najszerszą widownią telewizyjną urwał się. Oczywiście politykom nie wolno ingerować w programy telewizji publicznej, ale i telewizja nie powinna uprawiać stronniczo własnej polityki i określonym osobom ze sceny politycznej (członkom rządu, parlamentu i in. ) ograniczać kontaktów z widzami. Nie jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 364

Spis treści
Zamów abonament