Większe nadzieje, wyższy kurs
Większe nadzieje, wyższy kurs
Na poziom kursu walutowego wpływają zarówno procesy związane z wymianą towarową, jak i funkcjonowanie rynków finansowych. Inwestorzy, kupując lub sprzedając daną walutę, kierują się oczekiwaniami co do szeroko pojętej sytuacji gospodarczej i politycznej. Dotyczy to również przewidywań związanych z poziomem stóp procentowych.
Inwestorzy (także zagraniczni), którzy mają w portfelach instrumenty dłużne o stałym dochodzie, zarabiają na redukcji stóp procentowych. Cena instrumentów o stałym dochodzie (np. obligacji skarbu państwa) rośnie wraz ze spadkiem tych stóp. Efekt jest tym silniejszy, im niższy jest poziom stóp procentowych. Oczekiwania ich redukcji przyczyniają się zatem do napływu kapitału spekulacyjnego - również zagranicznego - na rynek instrumentów o stałym dochodzie, a w konsekwencji do aprecjacji waluty.
Trzeba oczywiście pamiętać, że na poziom kursu walutowego wpływają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta