Celibat pod ostrzałem
Celibat pod ostrzałem
RYS. ANDRZEJ KRAUZE
Kwestia celibatu nabrała nowej aktualności za sprawą odkrycia i nagłośnienia przypadków seksualnych nadużyć dokonywanych przez księży. W wielu mediach, zwłaszcza amerykańskich, przedstawia się ją w kontekście niedostosowania się Kościoła katolickiego do wymogów współczesności. Czy słusznie?
W roku 1966 dominikanin Edward Schillebeeckx opublikował ważną książeczkę "Celibat księży pod ostrzałem". Tytuł sensacyjny, ale treść raczej dostojna. Autor pokazywał historyczne i doktrynalne źródła celibatu oraz jego wartość dla rozwoju duchowego. Schillebeeckx uznał jednoznaczny i ścisły związek teologiczny między celibatem a stanem kapłańskim, jakkolwiek rozważał rozmaite formy praktycznych rozwiązań, które mogłyby złagodzić - jak to nazwał - "kryzys celibatu".
Skąd się brał "ostrzał"? Głównie z dwóch źródeł: organizacyjnego (spadek powołań kapłańskich) oraz psychologicznego (trudne doświadczenie abstynencji seksualnej). Było i źródło "zewnętrzne" - uznanie celibatu za "przeciwny naturze". Argument nienowy, pojawił się już w średniowieczu, Schillebeeckx znalazł go nawet w arcydziele literatury tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta