Co i jak zmieniać w prawie pracy?
Co i jak zmieniać w prawie pracy?
ZBIGNIEW JACKIEWICZ
Przeciwstawiam się tym promotorom zmian w prawie pracy, którzy od wielu lat forsują tylko takie, które dyktuje chęć "wyrwania dla pracodawców, co tylko się da". Za celową uważam zmianę po stronie związkowej nastawienia "bronić, co tylko się da".
Do wypowiedzi skłonił mnie artykuł Tomasza Peszke "Trzeba iść w inną stronę" ("Rz" z 21.03.2002 r.). Podobnie jak autor, chętnie zastąpiłbym dotychczasową wymianę zdań przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników rzeczową dyskusją nad tym, jak najlepiej rozwijać polski model stosunków pracy.
Początkiem publicznej dyskusji, o jakiej w tej chwili można tylko pomarzyć, byłaby odpowiedź na pytanie: czemu ma służyć prawo pracy? Peszke w tej kwestii wypowiada się w następujący sposób. "Zadaniem prawa pracy było i jest wzmocnienie pozycji pracobiorców wobec ekonomicznej przewagi kapitału, zapewnienie im odpowiedniego poziomu ochrony warunków zatrudnienia, płacy i bezpieczeństwa socjalnego, a to przez tworzenie bardziej sprawiedliwych i stabilnych stosunków społecznych". Podzielam to zdanie, ale deklaruję też gotowość dyskutowania odpowiedzi odmiennych, byle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta