Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Imigranci '80

14 czerwca 2002 | Magazyn | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Ludzie

Imigranci '80

Leszek Oświęcimski uważa, że trzeba przeskoczyć poziom walki ze stereotypami i zacząć od nowa bez obciążeń

Piosenkarka z Pucka Celina Muza trafiła do Niemiec za sprawą męża. Leszek Oświęcimski, literat z niemieckim paszportem, uważa, że w Niemczech odnalazł swe emploi. Rodzina Polowczyków najbardziej pasuje do standardowego obrazu przesiedleńców, ale i ona znalazła się w Niemczech przypadkowo PIOTR JENDROSZCZYK

W Niemczech mieszka półtora miliona osób mówiących po polsku. Nie jest to jednak Polonia w klasycznym rozumieniu tego słowa. Do tej grupy zaliczyć można stosunkowo niewiele osób; najwyżej 200 - 300 tysięcy potomków starej polskiej emigracji do Zagłębia Ruhry jeszcze z końca ubiegłego wieku. Ponad milion osób przybyłych z Polski osiedliło się w Niemczech w dekadzie 1980 - 1990. Większość tych imigrantów przybyła w ciągu zaledwie czterech lat, począwszy od roku 1987. Z tej grupy ponad 800 tysięcy osób kwalifikuje się obecnie jako tzw. późnych przesiedleńców, którzy z racji niemieckiego pochodzenia - w rozumieniu liberalnych, już nie obowiązujących, niemieckich przepisów - otrzymali obywatelstwo. Tysiące imigrantów z Polski znalazło się jednak w Niemczech przypadkiem.

NA SCENACH BERLINA

Celina...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2644

Spis treści
Zamów abonament