Marzenia czy potrzeba chwili
Marzenia czy potrzeba chwili
LESZEK CIULKIN TOMASZ KAŁUŻNY
Paraliż sądownictwa jest faktem. Przyczyn zaległości upatruje się m.in. w braku ołówków, papieru czy maszyn do pisania. Artykuły piśmienne z pewnością zaległości nie zlikwidują, sądowe centra komputerowe - owszem.
Faktyczna sytuacja sądów determinowana jest przede wszystkim trwałą tendencją do zwiększania ich kognicji i powierzania im coraz to nowych zadań (sprawy ubezpieczeniowe, zastosowanie aresztu, rejestry sądowe, wykroczenia). Bezpośrednim tego następstwem jest lawinowy wzrost wpływu spraw, spotęgowany rosnącą świadomością prawną społeczeństwa. Wszystko to skutkuje ogromnym obciążeniem sędziów i pracowników administracyjnych, co prowadzi do patologii i nieustannego zwiększania stanu zaległości. Czy zatem przyczyn dzisiejszej sytuacji sądów nie należy szukać także w braku poczucia odpowiedzialności władzy ustawodawczej i wykonawczej za wymiar sprawiedliwości, skutkującej przeznaczaniem znikomych środków na sądownictwo.
Sędziowie dostrzegający te problemy zamiast przyłączać się do destrukcyjnej krytyki, powinni poszukać sposobów na usprawnienie funkcjonowania sądów. Jakie jednak działania można podjąć, aby wymiar sprawiedliwości zaczął być postrzegany jako sprawnie funkcjonująca instytucja, fachowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta