Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własność bez aureoli

14 czerwca 2002 | Prawo | JW
źródło: Nieznane

Liberum veto w polskiej spółce akcyjnej?

Własność bez aureoli

RYS. JACEK FRANKOWSKI

JOANNA WARCHOŁ

Uzależnienie uchwały walnego zgromadzenia o przymusowym wykupie akcji od zgody akcjonariuszy mniejszościowych będzie równoznaczne z wprowadzeniem liberum veto do polskiej spółki akcyjnej.

Przewidziana przez kodeks spółek handlowych instytucja przymusowego wykupu akcji (squeeze out) budzi kontrowersje. Dla jednych art. 418 k.s.h. wyraża interes publiczny i zawiera aksjologiczne kategorie rozwoju gospodarczego. Pojęcie "własność" przestaje być prawem jednostki, aby uczynić zadość szerszym potrzebom społecznym i ekonomicznym: prowadzenia działalności gospodarczej. Dla autora artykułu "Na wycisk" ("Rz" z 6 maja) przepis ten jest wyrazem "kapitalizmu klasowego". Do interpretacji kapitału spółki akcyjnej nie stosuje się jednak pojęć z "Kapitału" Marksa. Gdyby przyjąć twierdzenie o wyższości osoby nad kapitałem, to należałoby mówić o spółdzielni, gdzie każdy jej członek ma jeden głos niezależnie od wielkości udziału. Jeśli forma spółki akcyjnej (SA) ogranicza komuś jego prawa podmiotowe, to wcale nie musi w niej być. Z konstytucyjnej i ustawowej zasady wolności działalności gospodarczej wynika, że jej podejmowanie i wykonywanie jest wolne dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2644

Spis treści
Zamów abonament