Prawo działało wstecz
Z archiwów PRL
Prawo działało wstecz
Jerzy Kochanowski
Na posiedzeniu w dniu 22 stycznia 1946 roku Prezydium KRN zaakceptowało dekret "o odpowiedzialności za klęskę wrześniową i faszyzację życia państwowego". Niecały miesiąc później -- 18 lutego, po ogłoszeniu w "Dzienniku Ustaw" -- dekret stał się prawem. Prawem, zgodnie z duchem epoki, łamiącym podstawowe, uświęcone kanony -- jak chociażby niedziałanie prawa wstecz, czy łagodniejsze traktowanie postępowania nieświadomego. Dowolnie też przedłużono okres przedawnienia z 20 do 25 lat (przewrót majowy! ?) . Tym ciekawsze jest prezentowane poniżej, opracowane zapewne przez Ministerstwo Sprawiedliwości i potwierdzone przez Biuro Prawne KRN, "uzasadnienie dekretu".
Analizę prawną dekretu pozostawmy jednak jurystom, zajmując się raczej jego realizacją. Dekret ograniczał odpowiedzialność do osób sprawujących przed wrześniem 1939 r. "naczelne funkcje kierownicze w zakresie zarządu państwowego", którzy stanowili jakieś zagrożenie dla ludowej władzy -- jako symbole ciągłości państwa -- może jeszcze latem 1944, kiedy ogłaszano "manifest" PKWN (notabene "faszystom" poświęcono tam kilka akapitów) . Ale dekret wydano ponad pół roku po powstaniu, uznawanego przez wszystkich aliantów, Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta