Konsolidacja przed prywatyzacją
Prawne uregulowania fuzji bankowych
Konsolidacja przed prywatyzacją
Regulacjami prawnymi ułatwiającymi konsolidację banków zainteresowani są wszyscy -- Ministerstwo Finansów, NBP, banki -- chociaż każdej ze stron przyświeca inny cel. Ministerstwo jasno deklaruje, że zależy mu na łączeniu pozostałych banków z "dziewiątki" i późniejszej ich prywatyzacji, NBP chce, aby banki silniejsze przejmowały słabsze, same banki zainteresowane są konsolidacją, pod warunkiem, że uzyskają z tego tytułu przywileje podatkowe. Odpowiednie regulacje będą prawdopodobnie zawarte w nowym prawie bankowym.
Celem działań konsolidacyjnych jest stworzenie grupy bankowej z bankiem wiodącym (dominującym) i bankami-córkami, które są własnością banku wiodącego. W perspektywie kilku lat musi nastąpić racjonalizacja zarządzania wewnątrz tej struktury. Strategię rozwoju będzie opracowywał bank wiodący, a nie urzędnik w Ministerstwie Finansów -- mówi Jarosław Biernacki, dyrektor Departamentu Systemu Bankowego i Instytucji Finansowych MF. Jego zdaniem, prywatyzowanie całej grupy będzie znacznie bardziej efektywne niż prywatyzowanie każdego z banków osobno. Trzeba dokonać tylko jednej wyceny i przejść jedną ścieżkę prywatyzacyjną zamiast czterech czy pięciu. Pojawiają się oczywiście problemy: grupa jest większa niż jeden bank, a już sprzedaż jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta