Faktura bez prawa odliczenia
Faktura bez prawa odliczenia
Katarzyna Jędrzejewska
Wśród wielu zmian, jakie od 1 stycznia 1995 r. wprowadziło rozporządzenie ministra finansów z 8 grudnia 1994 r. dotyczące podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 133, poz. 688) jest przepis mówiący o tym, kiedy faktura nie może być podstawą do odliczenia ani zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
W powszechnej ocenie przepis ten jest korzystny dla podatnika, ponieważ jest on taksatywny i należy wnioskować, że inne uchybienia w nim nie wymienione dotyczące faktury -- w tym zwłaszcza tzw. błędy mniejszej wagi -- nie mogą dyskwalifikować jej jako podstawy do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Nie mogą więc -- co chyba najistotniejsze dla podatnika -- być podstawą do zastosowania sankcji z art. 27 ust. 5 ustawy o VAT.
Obok wymienionych pięciu wad faktury wykluczających prawo do odliczenia lub zwrotu podatku rozporządzenie mówi też o dwóch innych wypadkach, kiedy prawo to podatnikowi nie przysługuje. Po pierwsze -- gdy między nim a sprzedającym istnieją powiązania rodzinne, o których mówi art. 17 ust. 3 ustawy. Po drugie -- gdy nie zapłacono w formie pieniężnej za pośrednictwem banku należności wynikającej z faktury (faktury korygującej) wystawionej przez zakład pracy chronionej oraz przez podatników prowadzących:
--...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta