Rodzina w zagrożeniu
Rodzina w zagrożeniu
- Dr Anna Giza-Poleszczuk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego: Już nie chodzimy w niewygodnych butach
- Pytania o rodzinę
Grozi nam kryzys małżeństwa i rodziny, czego zwiastunem są gruntowne przemiany wzorca zawierania małżeństw - alarmuje niepublikowany raport Rządowej Rady Ludnościowej "Sytuacja demograficzna Polski" w latach 2000 - 2001, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Wkrótce raportem zajmie się rząd.
W Polsce maleje liczba nowo zawieranych małżeństw. W 2000 roku było ich 211,1 tys., o 8,3 tys. mniej aniżeli w 1999 roku. W pierwszym półroczu 2001 roku "tak", według danych GUS, powiedziało 75 tysięcy par, o ponad 7 tys. mniej w porównaniu z podobnym okresem roku poprzedniego.
Mniej małżeństw
Tendencja od dawna jest niepokojąca. Na początku lat 80. na każdy 1000 ludności przypadało średnio 9 nowych małżeństw. W latach 90. było ich już przeciętnie ok. 6. W 2000 roku - 5,5.
Autorka tego rozdziału raportu, dr Irena Kowalska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podkreśla jednak, że "w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej w Polsce dominującą formą rodziny stanowi małżeństwo z dziećmi, a trwałość związków jest znacznie silniejsza niż w tych krajach". Ponadto - choć brak jest
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta