Powrót korytarzy
Powrót korytarzy
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ANTONI Z. KAMIŃSKI
Za sprawą rosyjskiej dyplomacji Kaliningrad stał się gorącym tematem polityki europejskiej. Moskwa żąda od UE prawa swobodnego przepływu osób i towarów między terytorium rosyjskim a en(eks)klawą kaliningradzką. Korytarze, których strona rosyjska nie nazywa już - przez delikatność - "korytarzami", mają prowadzić przez obszar Litwy oraz - via Białoruś - przez Polskę. Rosja kieruje te żądania do Komisji Europejskiej, bezpośrednio do rządów Polski i Litwy, podnosi także je w rozmowach dwustronnych z innymi politykami europejskimi.
Przedstawiciele rządu polskiego nieodmiennie odpowiadają na naciski polityków rosyjskich, że Polska musi respektować zobowiązania wynikające z jej przyszłego członkostwa w UE, czyli z porozumień schengeńskich. Zauważmy na marginesie, iż jest to argument prawdziwy, wygodny, ale też nieco wykrętny. Prawdziwy - bo porozumienia z Schengen stały się częścią acquis, czyli dorobku wspólnotowego, a zatem i naszego, z chwilą wejścia do Unii będą obowiązywać. Wygodny - bo przedstawiciele naszego rządu nie muszą przy każdej okazji spotkań z Rosjanami wchodzić w spory dotyczące spraw drażliwych. Wykrętny - bo Polska powinna mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta