Prawo meldunkowe sobie, życie sobie
Prawo meldunkowe sobie, życie sobie
Sprawy meldunkowe od lat wywołują kontrowersje prawne i życiowe problemy. Na zdjęciu: w mokotowskim Wydziale Ewidencji Ludności Gminy Warszawa Centrum.
FOT. RAFAŁ GUZ
Osoby, które chcą się zameldować w lokalu, muszą nadal przedstawiać potwierdzenie uprawnienia do przebywania w nim. Urzędnicy gminni wciąż tego żądają. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja, jak na razie, nie zmienił starych praktyk.
Uzależnianie zameldowania na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 2 miesiące od potwierdzenia uprawnień do przebywania w lokalu jest sprzeczne z konstytucją - uznał 27 maja Trybunał Konstytucyjny. Wyrok ten został opublikowany w Dzienniku Ustaw 19 czerwca, z tym dniem wszedł też w życie. Przestał wówczas obowiązywać art 9. ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych o tym stanowiący.
OSOBY BEZ MELDUNKU
Wymóg potwierdzania uprawnień do przebywania w lokalu, w którym miał nastąpić meldunek, powodował, że coraz więcej osób nie mogło go uzyskać. Tymczasem osoby nigdzie niezameldowane mają kłopoty z załatwieniem zarówno najprostszych spraw, np.: zarejestrowanie samochodu, uzyskanie paszportu, otwarcie rachunku bankowego, jaki tych, od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta