Amortyzacja po rabacie
Korekta wartości początkowej
Amortyzacja po rabacie
Niekiedy zdarza się, że już po przyjęciu środka trwałego do używania, nabywca w związku z ujawnioną wadą tej rzeczy (nie pozbawiającą jej jednak przydatności do użytku) dostanie rabat od sprzedawcy. To powoduje zmniejszenie ceny zakupu. Pojawia się wówczas problem, czy zmniejszyć wartość początkową i skorygować już dokonane odpisy amortyzacyjne. Niestety, przepisy podatkowe nie stanowią wprost, jak należy postąpić w takiej sytuacji.
Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., dalej updof), odpisy amortyzacyjne naliczane są od wartości początkowej poszczególnych środków trwałych, w równych ratach co miesiąc, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość przyjęto do używania, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową (lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta