Jak spółki wpadały w podatkową pułapkę
Skutki przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy spółki z o.o.
Jak spółki wpadały w podatkową pułapkę
Aby poprawnie rozliczyć się z podatku często nie wystarczy dobra znajomość przepisów podatkowych. Przekonali się o tym wspólnicy niektórych spółek z o. o., nieobeznani wystarczająco z regulacjami kodeksu handlowego.
"Zysk z 1997 r. przeznaczyliśmy na powiększenie kapitału zapasowego. Zmiany dokonaliśmy notarialnie, jednak w sądzie jej nie zgłaszaliśmy. Inspektor UKS zakwestionował to, stwierdzając, że nasze własne pieniądze stanowiły dla firmy kredyt. W efekcie kazał nam zapłacić zaległości. Wielu znajomych miało takie same problemy i nie mogą zrozumieć dlaczego - przecież to są nasze pieniądze, na rozwój naszej firmy" - pisze czytelnik.
Niestety, w takiej sytuacji, do końca 2000 r. mogło się znaleźć wiele spółek z o. o. Przepisy obowiązującego wówczas kodeksu handlowego (a konkretnie art. 191 §1) stanowiły, że "wspólnicy mają prawo do czystego zysku, wynikającego z rocznego bilansu, jeżeli w myśl umowy spółki czysty zysk nie został wyłączony od podziału". Organy podatkowe i organy kontroli skarbowej odwołując się do brzmienia tego przepisu badały umowy kontrolowanych przez siebie spółek, sprawdzając, czy zawarto w nich postanowienia odnośnie do możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta