Zdanie odrębne - polemika z wyrokiem i obrona własnego poglądu
Zdanie odrębne - polemika z wyrokiem i obrona własnego poglądu
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Ostatnio zdania odrębne, i to zgłaszane po kilka do jednego wyroku, to w Trybunale niemal norma. Czemu właściwie służą, skoro i tak liczy się tylko wyrok?
MAREK SAFJAN: - Zdania odrębne mogą służyć przejrzystości działania TK, stosowanej w jego orzecznictwie argumentacji. Nic tak wyraźnie nie pokazuje zasadniczych elementów wyroku, jego punktów spornych - jak właśnie zdania odrębne. Są rodzajem polemiki z tezami wyroku. Ukazują wyraźnie linię podziału między sędziami.
Jak zatem przebiega ta linia podziału w zespole sędziów TK? Czy istnieje jakiś klucz, czy też po prostu w danej kwestii "zdania uczonych są podzielone"? Zdania odrębne do ostatnich wyroków - przy ustawie lustracyjnej cztery, przy ordynacji samorządowej pięć, a przy stypendiach aż sześć - nie dają odpowiedzi na te pytania.
Z zestawienia nazwisk autorów zdań odrębnych zgłoszonych w tych sprawach nie dałoby się wywieść żadnej tezy politycznej, jeśli taki klucz ma pani na myśli. Jest to spór czysto prawniczy, dotyczący - jeśli idzie o dwie pierwsze wymienione sprawy - trybu legislacji i zakresu uprawnień Senatu.
Z kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta