ABC rachunkowości - koszty
ABC rachunkowości - koszty
Koszty są jedną z najbardziej kontrowersyjnych kategorii finansowych, głównie ze względu na ich odmienne ujęcie w rachunkowości i podatkach. W przeciwieństwie do przychodów, koszty oznaczają utratę (zmniejszenie) korzyści ekonomicznych. Ustawa o rachunkowości wprowadza własną definicję kosztów, próbując w ten sposób określić moment poniesienia kosztu, czyli sprecyzować określenie "koszt poniesiony".
Koszt powstaje w momencie, w którym następuje uprawdopodobnienie zmniejszenia korzyści ekonomicznych, przy czym zmniejszenie to:
- musi mieć wiarygodnie określoną wartość,
- musi doprowadzić do zmniejszenia kapitału własnego (lub zwiększenia jego niedoboru) w inny sposób niż wycofanie środków przez właścicieli lub udziałowców.
Formą zmniejszenia korzyści ekonomicznych może być:
- albo zmniejszenie wartości aktywów,
- albo zwiększenie wartości zobowiązań.
Na przykładach pokażmy zmniejszenie aktywów i zwiększenie zobowiązań, które nie są kosztem.
Przykład 1:
Jeśli jednostka w 2001 r. zapłaciła roczną składkę ubezpieczenia samochodu za 2002 r., to nie poniosła jeszcze kosztu, gdyż nastąpiło, co prawda, zmniejszenie aktywów (środków
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta