Prawo wieczystego użytkowania; Księgowi walczą o uprawnienia
- Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów: Prawo wieczystego użytkowania gruntów
- Listy Czytelników: Księgowi walczą o uprawnienia Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Prawo wieczystego użytkowania gruntów
W DOBREJ FIRMIE z 27 czerwca przedstawiliśmy dwie opinie na temat sposobu ujmowania w księgach prawa wieczystego użytkowania gruntów. Ze względu na fakt, że poglądy wśród ekspertów na ten temat bardzo się różnią, o wypowiedź poprosiliśmy również przedstawiciela Ministerstwa Finansów. Oto stanowisko, które przekazała nam Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości:
"W 'Rzeczpospolitej' z 27 czerwca 2002 r. w dodatku DOBRA FIRMA na stronach F6 i F7 ukazała się informacja o sposobie księgowego ujęcia prawa wieczystego użytkowania gruntu. Stwierdza się w niej między innymi, że:
1) prawo wieczystego użytkowania gruntu należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych w korespondencji z kapitałem własnym (poz. Kapitał rezerwowy),
2) prawo wieczystego użytkowania gruntu - co do zasady - nie jest amortyzowane (umarzane), albowiem przyznane jest na długi okres; dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne należy unieważnić.
Oczywiście każdy ma prawo do swoich poglądów. Niemniej - zdaniem Departamentu Rachunkowości w
...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta