Podatnik nie ma wyboru
Korekta w VAT według ordynacji i ustawy o podatku od towarów i usług
Podatnik nie ma wyboru
Od 26 marca br. o korygowaniu deklaracji mówią nie tylko przepisy ordynacji podatkowej , ale też ustawa o VAT , wprowadzająca odrębny tryb korekty w sytuacji, gdy podatnik chce uwzględnić po terminie nierozliczony wcześniej podatek naliczony. Ponieważ orzecznictwo NSA dopuściło możliwość korygowania deklaracji VAT złożonych przed tą datą w trybie przewidzianym w ordynacji podatkowej, pojawiło się pytanie, czy podatnik ma obecnie prawo wyboru zasad dokonywania korekty.
Dopuszczalność korekty deklaracji VAT w przypadku, gdy podatnik przekroczy termin obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od dawna stanowi przedmiot licznych sporów między organami podatkowymi a podatnikami. Aby uciąć te spory, od 1 stycznia 2000 r. do ustawy o VAT (ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym , Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm.) wprowadzono art. 19 ust. 3b. Stanowił on, że "w przypadku uchybienia terminom, o których mowa w ust. 3, podatnik traci prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (...)".
Jednak interpretacja, że przepis ten uniemożliwia korektę podatku naliczonego, została zakwestionowana. Jej przeciwnicy zwracali przede wszystkim uwagę, że przepisy ustawy nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta