Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
Nie tylko w przepisach podatkowych i ustawie o rachunkowości
Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
Począwszy od tego roku po raz pierwszy polskie przepisy o rachunkowości wyznaczyły własne reguły ujmowania przedmiotu leasingu, należności i zobowiązań z tytułu umowy leasingowej w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym. Jeszcze do końca zeszłego roku dla potrzeb prowadzenia ksiąg rachunkowych stosowało się przepisy podatkowe. Regulacje leasingu w ustawie o rachunkowości zostały przygotowane z uwzględnieniem przede wszystkim Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 17. Warto jednak wiedzieć, że przepisy międzynarodowe znacznie dokładniej opisują zasady ujmowania leasingu w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych.
Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia leasingu, właściwie nawet nie użyto w niej słowa "leasing". W art. 3 ust. 1 pkt. 14 i 15 ustawy mówi się o umowie najmu, dzierżawy lub innej umowie o podobnym charakterze, natomiast w ust. 4 mowa jest o umowie "zgodnie z którą jedna ze stron, zwana dalej 'finansującym', oddaje drugiej stronie, zwanej dalej 'korzystającym', środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków na czas oznaczony". Jak wiadomo, leasing jest umową ujętą w kodeksie cywilnym i dlatego może dziwić fakt, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta