W imieniu rynku
W imieniu rynku
ELŻBIETA MODZELEWSKA-WĄCHAL
Interes publiczny jest naruszony, gdy praktyka monopolistyczna oddziałuje na całe otoczenie konkurencyjne, choć jest skierowana tylko przeciw jednemu lub paru konkurentom.
Ustawa z 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (ustawa antymonopolowa) należy do sfery prawa publicznego. Środki w niej przewidziane można więc stosować jedynie wówczas, gdy przez działania przedsiębiorców naruszony jest interes publicznoprawny. Gdy naruszony został wyłącznie interes prywatnoprawny uczestników rynku: przedsiębiorców, konsumentów i innych podmiotów, stosuje się środki przewidziane w innych ustawach, np. kodeksie cywilnym. Tak więc od stwierdzenia naruszenia interesu publicznego uzależniona jest ochrona uczestników rynku na podstawie przepisów ustawy antymonopolowej, a tym samym uznanie sprawy za tzw. antymonopolową.
Nieostre kryterium
W sprawach dotyczących kontroli koncentracji interes publicznoprawny oceniany jest za pomocą kryteriów ilościowych: ustawa wprowadza tzw. progi bagatelności (art. 12 ust. 1 i 13 pkt 1 i 2), powyżej których wszystkie sprawy podlegają jej przepisom. Nieostre okazuje się natomiast niekiedy kryterium publicznoprawnego charakteru spraw, gdy ocenia się praktyki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta