Limitowanie świadczeń zdrowotnych
Limitowanie świadczeń zdrowotnych
Schemat relacji pomiędzy podstawowymi podmiotami systemu ubezpieczenia zdrowotnego
IRENEUSZ PAWŁOWSKI
Zakład opieki zdrowotnej w normalnych, nie spowodowanych wydarzeniami katastroficznymi okolicznościach, nie może skutecznie domagać się od kasy chorych zapłaty za świadczenia wykonane ponad maksymalny poziom finansowania określony w umowie, czyli za tzw. świadczenia ponadlimitowe. Ma też obowiązek tworzyć kolejkę medyczną, gdy dostępność do świadczeń jest ograniczona.
W poprzednich latach zakłady opieki zdrowotnej (zoz), niezależnie od wartości umów zawartych z kasami chorych, wykonywały świadczenia zdrowotne ponad ilość w nich zapisaną. Kasy, jeśli nie posiadały wolnych środków, odmawiały zapłaty za świadczenia ponadlimitowe. Nierozwiązane konflikty o finansowanie świadczeń zdrowotnych zaczęły więc trafiać do sądów. W kilku sprawach zapadły już wyroki, i to w obu instancjach. Posiłkując się orzecznictwem sądowym, można więc pokusić się o ustalenie, za ile wykonanych usług mają płacić kasy i jaki charakter ma "maksymalny poziom finansowania świadczeń zdrowotnych", który obligatoryjnie określa się w umowach między kasą chorych a zoz.
Możliwe byłyby tutaj dwa rozwiązania. Pierwsze: kasa chorych ma obowiązek zapłaty za wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta