Brakuje pieniędzy i przejrzystości w działaniu
Brakuje pieniędzy i przejrzystości w działaniu
OLGIERD BAGNIEWSKI
Z lektury "Komunikatu prasowego" Fundacji Federalnej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość z maja 2002 r. można wnioskować, że nikt nie jest winien nieprawidłowościom, jakie pojawiły się przy wymianie pieniędzy, przeznaczonych na wypłaty dla polskich ofiar pracy przymusowej i niewolniczej.
Złożone przez członka kuratorium niemieckiej Fundacji Federalnej E. Eversa doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez członków władz fundacji zostało po "wnikliwym badaniu" oddalone przez berlińską prokuraturę, gdyż uznała, że nie istnieje podejrzenie istotnego czynu prawno-karnego ze strony zarządu i pracownika fundacji.
Tymczasem brakuje minimum 220 mln złotych - taką kwotę wymienia porozumienie między polską a niemiecką fundacją z 6 stycznia 2002 r. Ma to być kwota wyrównująca straty, jakie poniosły polskie ofiary pracy przymusowej wskutek niekorzystnego kursu wymiany marek na złote, dokonanej jednostronnie, wbrew umowie ze stroną polską, przez niemiecką fundację. Porozumienie stanowi również, że ta strata sfinansowana będzie w części przez stronę niemiecką (200 mln, czyli 90,91 proc.) z odsetek od lokat złotowych oraz przez stronę polską (20 mln, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta