Rzeczpospolita Czytelników; 12.08.2002
VAT przez telefon
Rozliczenie zbiorczych faktur za paliwo, zakup od nieistniejącej spółki czy leasing ciężarówki od upadłej firmy - to niektóre z pytań zadawanych przez czytelników podczas dyżuru telefonicznego poświęconego VAT i akcyzie. Wyjaśnień udzielał TOMASZ GRUNWALD, doradca podatkowy w spółce KPMG.
Firma otrzymuje fakturę zbiorczą na paliwo kupione do kilku samochodów. Załącznikiem do niej jest specyfikacja wykazująca, ile benzyny nabyto do każdego z pojazdów. Czy taka faktura może być podstawą do odliczenia VAT?
TOMASZ GRUNWALD: Zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu powinny zawierać jego numer rejestracyjny. Zdarza się więc, że organa skarbowe twierdzą, iż wykazanie numerów rejestracyjnych w załączniku, a nie na samej fakturze, to uchybienie formalne uniemożliwiające odliczenie VAT naliczonego wynikającego z takiej faktury. Warto jednak zauważyć, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego może zostać ograniczone jedynie w sytuacjach enumeratywnie wyliczonych w art. 25 ustawy o VAT oraz w § 48 rozporządzenia wykonawczego . Uchybienie formalne polegające na nieprawidłowym wystawieniu faktury nie zostało w tych przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta