Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na użytek osobisty

12 sierpnia 2002 | Prawo | RR

Prawo autorskie

Na użytek osobisty

ROBERT RADZAJEWSKI

Generalnie ograniczenia prawa autorskiego można podzielić na dwie grupy: dozwolony użytek osobisty (art. 23) i dozwolony użytek publiczny (art. 24-33). Kontrowersje budzi zwłaszcza ten pierwszy.

Bez zezwolenia twórcy można nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionego już utworu, jednak wyłącznie dla potrzeb osobistych, w żadnym razie do prowadzenia działalności gospodarczej, komercyjnej. Zgodnie z art. 23 ust. 2 podmiotowy zakres tego użytku obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, np. pokrewieństwa, powinowactwa, towarzyskim.

W granicach dozwolonego użytku osobistego każdy może np. powielić książkę, przegrać kasetę lub płytę z muzyką, bez obawy, że naruszy cudze prawa do tego utworu. Zakres tego użytku dotyczy całych utworów, a więc utarta już praktyka niektórych bibliotek, zakazujących powielania książek w całości, nie ma podstaw prawnych i jest sprzeczna z istotą omawianej tu instytucji.

Przepis art. 23...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2695

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament