Ma być taniej i prościej; Sprawiedliwość kosztuje
Ma być taniej i prościej
Czy reforma opłat zmniejszy zaległości i kolejki w sądach
KOMENTARZ - Sprawiedliwość kosztuje
SĘDZIA MAREK CELEJ, RZECZNIK PRASOWY KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
Zmiany dotyczące koszów sądowych, jakie przewiduje projekt, oznaczają mniejsze wpływy dla sądów, jednak będą to pewniejsze pieniądze. Dziś przeważnie przedsiębiorcy korzystają często ze zwolnienia od kosztów. Obniżenie maksymalnego wpisu do 5 proc. korzystne jest dla mniej zamożnych. Ci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, nadal mogą ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie. W sprawie kosztów można zrobić jeszcze więcej. Chodzi mi o koszty pomocy prawnej z urzędu. Tymi wydatkami powinno być, według mnie, obciążone państwo, a nie budżet sądów. Takie rozwiązanie przyjęto m.in. w Anglii.
RYSZARD TYMIŃSKI, RADCA PRAWNY
Wpis 5 proc., bez możliwości ubiegania się przez przedsiębiorców z częściowego lub całkowitego zwolnienia z kosztów sądowych, niektórym z nich zamknie drogę do sądu. Mówię tu o firmach, które są w bardzo złej kondycji finansowej i na dochodzenie roszczeń od swoich dłużników nie mają pieniędzy. Niedawno prowadziliśmy sprawę dużej firmy, która jest na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta