Podatnicy pod szczególnym nadzorem
Podatnicy pod szczególnym nadzorem
Resort finansów chce, aby dużych podatników obsługiwały specjalne urzędy skarbowe - po jednym na województwo. Dzięki temu ma poprawić się obsługa podatników i egzekucja zobowiązań. Ilu podmiotów będzie to dotyczyć, na razie nie wiadomo. Jednak już teraz nowy pomysł nie wszystkim się podoba.
Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP):
Mam nadzieję, że propozycja Ministerstwa Finansów nie będzie wiązała się z dodatkowymi wymaganiami i komplikacją w postaci zwiększonej biurokracji. Chodzi tylko o rozdzielenie tych małych podatników, którzy zazwyczaj prowadzą "proste" interesy i nie zajmują się skomplikowanymi działaniami np. w zakresie cen transferowych. Do ich obsługi wystarczą zwykłe urzędy skarbowe. Natomiast w przypadku podmiotów o złożonej strukturze własności, działających w strukturach międzynarodowych, powołanie takich specjalistycznych urzędów będzie miało na celu przeciwdziałanie transferowi kapitału. Umożliwi też przeanalizowanie działalności tych firm od strony podatkowej, a to należy już powierzyć ludziom o najwyższych kwalifikacjach. Tym bardziej że znane nam są przypadki przenoszenia siedziby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta